مدیرعامل تراکتور: پنالتی استقلال درست نبود!

جنجال های داوری دیدار استقلال – تراکتور هنوز تمام نشده است. در تازه ترین اظهار نظر هوشنگ نصیرزاده معترض پنالتی اولی است که کوپال ناظمی برای استقلال گرفت.

مدیرعامل تراکتور: پنالتی استقلال درست نبود!
کد خبر: 40738

به گزارش زنهار؛ در پنالتی اول هادی محمدی روی مهدی قایدی مرتکب خطا شد. مدیر عامل باشگاه تراکتور در تازه ترین مصاحبه تلویزیونی مدعی شد که داور باید در دقیقه 33 به سود تراکتور پنالتی می گرفت. این بار صحبتی از پنالتی دوم و تکرار ضربه پنالتی نشده است و  گویی این تصمیمات مورد قبول مجموعه تراکتور است. به اتفاق صحبت های هوشنگ نصیرزاده با یک برنامه تلویزیونی را مرور می کنیم:

*معمولا داوران بر اساس توانمنددی فنی سوت می زنند نه توانمندی تشکیلاتی. به عبارت دیگر اگر داوری در قضاوت مرتکب اشتباه می شود این ربطی به تشکیلات داوری ندارد. یا اگر خیلی هم خوب سوت بزند، همین طور است. چون چیدمان داوران را کمیته داوران انجام می دهد، گاهی اوقات از چیدمان خود دفاع می کند و ربطی به اشتباه داوری ندارد. اشتباه داوری یک موضوع کاملا فردی است. در جام جهانی هم اینطور است. اگر داوری مرتکب اشتباه شود این اشتباه به فیفا ربط داده نمی شود.

*اختلاف نظر در صحنه های داور مثل خواندن عکس رادیولوژی خیلی سخت است. به تصویر برخورد مهدی قایدی با هادی محمدی نگاه کنید. تصویر پشت دروازه این را نشان می دهد که ابتدا مهدی قایدی با پای چپ توپ را می زند اما از زاویه کنار که نگاه می کنید، می بینید این هادی محمدی است که به توپ ضربه می زند. من با هادی محمدی که صحبت می کردم، می گفت اصلا با مهدی قایدی برخورد نداشته است. چند سال قبل می گفتند اگر در تکل بازیکن ابتدا توپ را بزند و در ادامه با بازیکن برخورد کند، داور می تواند نادیده بگیرد. اما الان چند سالی است که قضاوت تغییر کرده و آقای خداداد افشاریان که مدرس است، این را خوب می داند، اگر بازیکن در تکل ابتدا توپ را بزند و بعد با بازیکن برخورد کند، داور می تواند خطا بگیرد. این برای تکل های از بغل و روبرو است اما در صحنه مورد بحث هر دو بازیکن در یک مسیر در حال حرکت بودند.

*یک سری عکس هایی در این زمینه وجود دارد. من به عنوان مدیر عامل باشگاه تراکتور وظیفه دارم توان فنی هواداران را افزایش دهم. این عکس ها نشان می دهد خطا در بیرون از محوطه جریمه رخ داده است. این عکس ها ارزش فنی ندارد. اگر بازیکن خطایی مرتکب شود و تکل بزند و این تکل به داخل محوطه جریمه کشیده شود، مبنای قضاوت نهایی داور در محوطه جریمه است و آنجایی است که خطا تمام می شود. به طور مثال اگر مدافعی پیراهن مهاجم را بیرون از محوطه جریمه بکشد و این کش و قوس به داخل محوطه جریمه کشیده شود، خطا داخل محوطه جریمه محسوب می شود. این عکس ها برای قانون آفساید و خطای یازده است. اما حالا  در جایگاه کارشناس داوری باید بگویم پای هادی محمدی بلند تر از مهدی قایدی است و در تصویری که ما داریم اینطور است که هادی محمدی به توپ ضربه می زند. اگر مهدی قایدی به توپ ضربه می زد، توپ به سمت کرنر می رفت اما توپ در مسیری حرکت می کند که نشان می دهد بازیکن ما به آن ضربه زده است. در دقیقه 33 بازی بر اساس اعلام نظر یکی از کارشناسان داوری در محوطه جریمه خطای پنالتی روی رضا اسدی رخ داده است که ما متوجه این صحنه نبودیم. برخی از کارشناسان داوری می گویند پنالتی و خیلی ها می گویند صحنه ها پنالتی نبوده است. به هر صورت مهدی قایدی روی ظرافتی که داشت این خطای پنالتی را گرفت.

*اینکه به خاطر اشتباه داور را متهم کنیم این طور نیست. من خودم در بطن داوری هستم. هیچ کس این طراحی ها را انجام نمی دهد اما من در صحبت هایی که با آقای افشاریان داشتم گفتم برای تیم تهرانی از داور تهرانی استفاده نکنید. شما که ماشاالله داور زیاد دارید. از سویی چون کوپال ناظمی و انتظاری علیه تراکتور اشتباه کردند تا سال های سال باید از قضاوت های بازی های تراکتور کنار گذاشته شوند. همانند اشتباهی که فغانی سال ها پیش در بازی تراکتور – نفت داشت.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار