هشدار درباره تشدید تنش میان ایران و آمریکا

فرمانده پیشین ائتلاف نظامی ناتو هشدار داد که احتمال تشدید تنش‌ها میان دو کشور ایران و آمریکا وجود دارد.

هشدار درباره تشدید تنش میان ایران و آمریکا
کد خبر: 61944

به گزارش زنهار، جیمز استاوریدیس، فرمانده پیشین ائتلاف نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در گفت‌وگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی با تاکید بر اینکه «نه ایران و نه آمریکا به دنبال درگیری نیستند» هشدار داد که با این حال، احتمال تشدید تنش‌ها میان دو کشور وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: من همچنان شانس درگیری میان ایران و آمریکا را ارزیابی می‌کنم. احتمال درگیری مستقیم بسیار کم است. هیچ یک از طرفین آن را نمی‌خواهند. ایران واقعاً نمی‌خواهد وارد یک جنگ جدی با ایالات متحده شود.

این فرمانده سابق ناتو افزود: باتوجه به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا، آخرین چیزی که دولت بایدن (رئیس جمهور آمریکا) می‌خواهد «یک درگیری بزرگ» است.

استاوریدیس به همین دلیل شانس آغاز جنگ میان تهران و واشنگستن را ۱۰ درصد ارزیابی کرد، اما گفت که همین میزان هم زیاد است و چیزی که ما باید نگران آن باشیم، تشدید تنش‌ها است.

وی همچنین این گونه پیش‌بینی کرد که اگر ایران دست به اقدامی علیه آمریکا بزند، واشنگتن تلافی خواهد کرد و در چنین شرایطی است که حزب‌الله هم وارد این جنگ می‌شود و شلیک موشک به سمت اسرائیل را آغاز خواهد کرد.

او توضیح داد: ایران به ما ضربه می‌زند، ما آن را پاسخ می‌دهیم، آنها کمی بیشتر به ما ضربه می‌زنند. ناگهان حزب‌الله وارد این ماجرا می‌شود و شروع به پرتاب موشک‌ها به سمت اسرائیل می‌کند.

بنابر گزارش پایگاه خبری هیل، این اظهارات در حالی بیان می‌شود که سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و نیروهای مقاومت حماس، دست‌کم ۱۳ بار هدف حمله قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود که در نتیجه این حملات ۲۴ سرباز آمریکایی در اثر تهاجم پهپادها به پایگاه هوایی التنف و الاسد در سوریه زخمی شده‌اند.

ازاین‌رو، این نگرانی وجود دارد که در سایه جنگ اسرائیل و نیروهای مقاومت فلسطین، درگیری‌ها به منطقه گسترش یابد و از آن به‌عنوان فرصتی برای گشودن جبهه‌ای جدید علیه اسرائیل استفاده شود.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار