تصمیم شورای حکام برای تصویب قطعنامه علیه ایران

به‌رغم فضا‌سازی شماری از رسانه‌های غربی پیرامون نشست قریب‌الوقوع شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، منابع آگاه دیپلماتیک اعلام کردند که قرار نیست تصویب قطعنامه علیه ایران در دستور کار اعضای شورای حکام باشد.

تصمیم شورای حکام برای تصویب قطعنامه علیه ایران
کد خبر: 59504

به گزارش زنهار، روزنامه ایران نوشت: دور آتی نشست شورای حکام آژانس از روز دوشنبه با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو در وین برگزار می‌شود. موضوع ایران یکی از سرفصل‌هایی است که در دستور کار شورا قرار دارد و انتظار می‌رود فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در چهارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان مورد بررسی قرار گیرد.

آژانس چند روز پیش در گزارشی محرمانه به اعضای شورا اعلام کرد که ذخیره اورانیوم «خلوص پایین» ایران، ۱۸ برابر حد تعیین‌ شده در توافق هسته‌ای است اما نسبت به گذشته کمتر شده است. این گزارش همچنین تصریح کرده که ایران روند غنی‌سازی اورانیوم با سطح خلوص ۶۰ درصد را آهسته کرده است.

پیش‌تر برخی از رسانه‌های غربی همچون «بلومبرگ» مدعی شده بودند که در پی مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده، ایران در حال تعدیل تولید اورانیوم با درصد غنای بسیار بالاست. «بلومبرگ» در همین خصوص مدعی شده است که با توجه به این اقدام ایران، مدیرکل آژانس احتمالاً در گزارش فصلی خود پیش از نشست 11 سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) اعلام می‌کند که جمهوری اسلامی در حال کاهش سرعت ذخیره‌سازی اورانیوم با درصد غنای ۶۰ است. آژانس، این گزارش فصلی را پیش از نشست ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) شورای حکام آژانس منتشر خواهد کرد.

ذیل چنین تحولاتی «استفانی لیختنشتاین» خبرنگار غربی مستقر در وین به نقل از منابع دیپلماتیک در وین خبر داده است: «هیچ قطعنامه‌ای علیه ایران برای نشست هفته آینده شورای حکام آژانس برنامه‌ریزی نشده است. در عوض سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس، آلمان) و ایالات متحده، در حال تدوین یک بیانیه مشترک هستند که قرار است آن را برای امضای مشترک کشورهای دیگر ارائه دهند».

بهانه‌ای برای محدودسازی فعالیت‌های صلح‌آمیز

با وجود همکاری تنگاتنگ ایران و آژانس، مقام‌های کشورهای غربی همچنان در تلاش هستند تا فضای نشست آتی را تحت تأثیر القائات خود پیرامون برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران قرار دهند؛ چنانکه «ودانت پاتل»، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا در جدیدترین موضع‌گیری این کشور به اتهام‌‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران درخصوص غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم پرداخت و مدعی شد: «همان‌طور که قبلاً به صراحت گفته‌ایم، تولید اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد در ایران، هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد. هیچ کشور دیگری در جهان امروز از اورانیوم با غنای ۶۰ درصد برای اهداف مسالمت‌آمیز استفاده نمی‌کند».

در آستانه نشست شورای حکام آژانس، «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز گذشته با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس (توئیتر سابق) خبر داد که با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. در همین حال «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرده که کشورهای غربی از مفاد «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» (NPT) علیه برخی کشورهای دیگر سوءاستفاده می‌کنند. «ریابکوف» که در همایشی در بیشکک، پایتخت قرقیزستان با موضوع «تقویت نظام منع اشاعه هسته‌ای» صحبت می‌کرد، تصریح کرد کشورهای غربی مفاد NPT را بهانه‌ای برای محدود کردن دسترسی برخی کشورها به فناوری هسته‌ای قرار می‌دهند.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار