ادامه تحولات کرکوک/ گفت‌وگوی السودانی با بارزانی و واکنش چارچوب هماهنگی

نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس حزب دموکرات کردستان بر ضرورت افزایش تلاش برای برخورد با کسانی که در پی بر هم زدن امنیت استان کرکوک هستند، تأکید کرد.

ادامه تحولات کرکوک/ گفت‌وگوی السودانی با بارزانی و واکنش چارچوب هماهنگی
کد خبر: 58931

به گزارش زنهار،نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس حزب دموکرات کردستان و رئیس اقلیم کردستان عراق بر ضرورت افزایش تلاش برای برخورد با کسانی که در پی بر هم زدن امنیت استان کرکوک هستند، تأکید کرد.

به نقل از میدل ایست نیوز، بر اساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، «محمد شیاع السودانی» در گفت‌وگوهای تلفنی با مسعود بارزانی و نیچروان بارزانی بر ضرورت اعمال قانون توسط نیروهای امنیتی به منظور حفظ مسالمت اجتماعی در کرکوک تأکید کرد.

وی همچنین در گفت‌وگو با نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، بر اهمیت بستن راه به روی عناصر غیرمسؤول آن هم پس از شکست تروریسم در استان تأکید کرد و گفت که دستورات لازم را برای تحقیق درباره علت جان باختن یکی از شهروندان و زخمی شدن برخی افراد صادر کرده است.

از سوی دیگر، چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه با انتشار بیانیه‌ای از همه نیروهای سیاسی خواست که از گفتمان متشنج فاصله بگیرند و برای بازگشت آرامش بکوشند و از دستگاه‌های امنیتی در کرکوک حمایت کنند.

در بیانیه این نیروها آمده که خشونت و تنش راه حل مسائل کرکوک نیست و تأکید شده که چارچوب هماهنگی از دستورات صادره از جانب فرمانده کل نیروهای مسلح برای کنترل اوضاع و ثبات در استان حمایت می‌کند.

در این بیانیه تأکید شده که ثبات کرکوک مسؤولیت همگانی است.

بیانیه شدیداللحن مسعود بارزانی در واکنش به حوادث کرکوک

مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان نسبت به ناآرامی‌ در کرکوک واکنش نشان داد. رئیس حزب دموکرات کردستان در واکنش به ناآرامی‌ها در کرکوک تهدید کرد که بهای ریختن خون فرزندانمان در کرکوک سنگین خواهد بود.

به گزارش الفرات نیوز، وی گفت که درخصوص اوضاع کرکوک باید بگویم که مدت‌ها گروه از مانع تراشان و اغتشاش گران، مانع افتتاح مقر حزب دموکرات کردستان در کرکوک هستند.

وی گفت که این افراد اقدام به بستن جاده‌های اصلی منتهی به اربیل و کرکوک کردند و به شهروندان اجازه ندادند اعمال روزانه خود را انجام دهند و به صورت طبیعی سفر کنند و وضعیت نامناسب و بسیار خطرناکی را برای مردم کرکوک ایجاد کردند.

بارزانی افزود: همواره تاکید کردیم که کرکوک باید نمونه‌ای برای همزیستی مسالمت آمیز، برادری و اتحاد میان همه طیف‌های جامعه باشد؛ اما این اقدامات نادرست و غیر قانونی، تلاشی برای فتنه انگیزی و ویران کردن زندگی مشترک در کرکوک است.

رئیس حزب دموکرات کردستان گفت که تعجب برانگیز است که نیروهای امنیتی و پلیس مانع این رفتار غیرقانونی در روزهای گذشته نشدند و امروز از خشونت علیه جوانان کرد و تظاهرات کنندگان در کرکوک استفاده شد و خون جوانان کرد ریخته شد.

بارزانی تصریح کرد که اقدامات و رفتارهای این چنینی ابدا قابل قبول نیست و عواقب بسیار بدی خواهد داشت و بهای ریختن خون فرزندانمان در کرکوک سنگین خواهد بود.

بارزانی از نخست وزیر دولت فدرال عراق خواست مانع این موانع و آشوب، سرکوب، تبعیض و سنگ اندازی‌ها شود که به صورت مستقیم همزیستی و ثبات در کرکوک و سایر مناطق را هدف قرار می‌دهد.

از طرفی دیگر مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز خواستار مداخله فوری السودانی برای کنترل وضعیت غیر قابل قبول در کرکوک و حفظ جان شهروندان شد.

همزمان، ژنرال عبدالامیر یارالله، رئیس ستاد ارتش عراق، ریاست جلسه‌ای گسترده با حضور مقامات ارشد امنیتی استان در ستاد عملیات کرکوک را بر عهده گرفت.

وی در این جلسه تأکید کرد که مأمور بازگشت امنیت به کرکوک و اطلاع از جزئیات تحولاتی است که در استان رخ داده است.

پلیس کرکوک: با حاملان سلاح و نفوذی‌ها به شدت برخورد می‌شود

پلیس کرکوک در پی ناآرامی‌های شنبه در این شهر تاکید کرد که اجازه نخواهد داد هیچ طرفی امنیت شهر را از بین ببرد.

پلیس استان کرکوک در عراق توضیح داد که به صورت حرفه‌ای عمل می‌کند و از همه فرزندان این شهر بدون هیچ تبعیضی حمایت خواهد کرد.

به گزارش الفرات نیوز، در بیانیه پلیس کرکوک پس از ناآرامی‌های شنبه آمده است که همه فرماندهان نیروهای امنیتی برای حفظ جان تظاهرات کنندگان حضور دارند و آنچه برخی نفوذی‌ها انجام می‌دهند، بیان کننده همزیستی مسالمت آمیز در میان فرزندان این شهر نیست.

پلیس کرکوک تاکید کرد که نیروهای ارتش و همه واحدهای امنیتی در کنار فرزندان کرکوک به صورت برابر و برای حفظ امنیت آنها بنابر دستورات وزیر کشور می‌ایستند و اجازه نخواهند داد هیچ طرفی امنیت شهر را از بین ببرد.

در بیانیه پلیس کرکوک آمده است که اقدامات قانونی سختی علیه دارندگان سلاح اتخاذ و از آنها شکایت خواهد شد.

ناآرامی‌ها در کرکوک پس از آن آغاز شد که گروهی از کردهای ساکن کرکوک در تظاهراتی خواستار بازگشایی جاده کرکوک به اربیل شدند و در برابر، گروهی از ترکمان‌های ساکن کرکوک نیز تظاهرات مشابهی در مخالفت با بازگشایی این جاده برگزار کردند.

این تظاهرات به درگیری میان دو طرف انجامید و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان وارد عمل شدند.

پیش از این نخست وزیر عراق به نیروهای مسلح دستور داد ممنوعیت آمد و شد در کرکوک اعمال و عملیات امنیتی گسترده‌ای را در مناطق شاهد اغتشاش برای بازرسی دقیق آغاز کنند.

نخست وزیر عراق عصر روز گذشته، ضمن دستور برای تشکیل کمیته تحقیقات درخصوص حادثه کرکوک، بر محاکمه مقصران آن تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق و شماری از چهره‌های سیاسی عراقی نیز به این حوادث واکنش نشان دادند و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شدند.

عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری عراق گفت: با نگرانی فراوان تحولات اوضاع در استان کرکوک را دنبال می‌کنیم.

براساس بیانیه ریاست جمهوری عراق، وی گفت: همواره بر اهتمام شدید نسبت به فراگیری صلح در سراسر کشور تاکید می کنیم بنابراین از همه طرف‌های مرتبط با تحولات تاسف بار در کرکوک می‌خواهیم از هرگونه تهدید یا استفاده از قدرت خودداری کنند.

رشید همه را به ترجیح دادن منافع ملت و ثبات کشور بر هرگونه منافع دیگر فراخواند.

رئیس جمهوری عراق بر لزوم روی آوردن به گفت‌وگوی سازنده به عنوان وسیله‌ای برای آرامش تنش کنونی با هدف حفظ دستاوردهای همه طیف‌های ملت عراق و عدم فرصت دهی به گروه‌های تروریستی با هدف برهم زدن اوضاع و ایجاد نابسامانی و مباح شمردن خون مردم عراق تاکید کرد.

رشید با بیان اینکه کرکوک نماد برادری عراق و جمع کننده همه طیف‌ها بوده و هنوز هست، گفت: اجازه سیاه نمایی چهره آن را نخواهیم داد.

رئیس جمهوری عراق از دولت فدرال و نیروهای امنیتی خواست به صورت جدی برای کنترل اوضاع در شهر و کنترل امنیت و حاکمیت قانون در راستای حفظ صلح عادلانه مداخله کنند.

وی همچنین از همه طرف‌های سیاسی، اجتماعی و ملی خواست به نقش خود برای جلوگیری از فتنه در جهت حفظ ثبات کرکوک و امنیت شهروندان آن عمل کنند.

کرکوک در هفته‌های گذشته نیز شاهد ناآرامی‌هایی در اعتراض به دستور دولت مرکزی درباره تخلیه ساختمان‌های حزب دموکرات کردستان از گروه‌های دیگر به منظور تحویل دادن مجدد آنها به دموکرات بوده است.

از سال ۲۰۱۷ و پس از برگزاری همه‌پرسی ناکام برای استقلال اقلیم کردستان عراق، نیروهای ارتش عراق وارد کرکوک که منطقه مورد مناقشه میان بغداد و اربیل است، شدند و کنترل شهر را از دست نیروهای کرد خارج کردند.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار