توطئه کاردینال‌ها برای کناره‌گیری پاپ فرانسیس

یک منبع مطلع گفت که بعد از درگذشت پاپ بندیکت شانزدهم، گروهی از کاردینال‌های واتیکان پروژه‌ای را برای فشار بر پاپ فرانسیس کنونی به منظور استعفای او به راه انداخته‌اند.

توطئه کاردینال‌ها برای کناره‌گیری پاپ فرانسیس
کد خبر: 40220

به گزارش زنهار؛ اظهارات این منبع که از کشیش‌هاست، در گفت‌وگو با روزنامه لا استمپا چاپ تورین ایتالیا مطرح شده و شماری از نشریات مطرح در انگلیس هم به آن پرداخته‌اند.
روزنامه‌های اکسپرس و دیلی میل روز دوشنبه روایت خودشان را از این مطلب خبری منتشر کردند و به خبری که لا استمپا روز قبل از آن منتشر کرده بود، استناد کردند. این دو نشریه به نقل از کاردینالی که خواست نامش فاش نشد اما گفته می‌شود ایتالیایی است، نوشتند که "توطئه مذکور در امتداد محورها و مراحل مختلف، اما تنها با هدف وارد آوردن استرسی به پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به منظور استعفا پیش خواهد رفت."

این منبع گفته است که توطئه‌گران در حال حاضر گروه اقلیت هستند، بنابراین آنها به زمان نیاز دارند تا فرانسیس را تضعیف کنند و بر دیگر کاردینال‌ها غلبه کرده و پیروز شوند. کمپین آن‌ها ظاهراً بر "انتخاب‌های اعتقادی" پاپ متمرکز خواهد بود که نارضایتی را در میان کاتولیک‌های محافظه‌کارتر - به‌ویژه در مورد همجنس‌گرایی، سقط جنین و طلاق - و همچنین وضعیت جسمانی ناپایدار او افزایش داده است.

فرانسیس ۸۶ ساله در طول سال گذشته چندین عمل جراحی داشته است و گاهی مجبور شده از ویلچر برای جابجایی استفاده کند.

بندیکت شانزدهم در فوریه ۲۰۱۳ با اشاره به سن بالای خود دست به استعفای غیرمعمول زد. او ماه گذشته در ۹۵ سالگی درگذشت. طبق گمانه‌زنی رسانه‌ها، "توطئه‌گران" تا زمانی که بندیکت هنوز زنده بود، نمی‌خواستند علیه فرانسیس حرکت انجام دهند تا از وضعیت بی‌سابقه داشتن دو پاپ زنده بازنشسته جلوگیری کنند.

علاوه بر تنش‌های داخلی در واتیکان، فرانسیس در ماه‌های اخیر چندین گاف سیاسی هم داشته است. واتیکان به تازگی از روسیه به خاطر مصاحبه پاپ با یک مجله آمریکایی که در آن، او چچن‌های مسلمان و عمدتاً بودایی‌های بوریات را "بی‌رحم‌ترین" روس‌ها توصیف کرد، از روسیه عذرخواهی کرد.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار