بحرین پیام برجامی فرستاد

یک مقام ارشد بحرین در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است.

کد خبر: 26537

به گزارش زنهار، یک مقام ارشد بحرین در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است.

عبدالله الخلیفه معاون وزیر خارجه بحرین در امور سیاسی در مصاحبه با این شبکه خبری آمریکایی از برجام به عنوان «پرونده‌ای حیاتی» نام برده که «می‌تواند به مقابله با تهدید مشترکی که همه ما با آن مواجهیم کمک کند.»

بحرین یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که در سال‌های گذشته بارها همراستا با عربستان سعودی و امارات ادعاهای اثبات‌نشده‌ای را علیه ایران مطرح و تکرار کرده است.

عبدالله الخلیفه در مصاحبه با فاکس‌‌نیوز مدعی شد که ایران «همسایه‌ای مسئول» نبوده و ثبات منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را به خطر انداخته است.

او در این مصاحبه که در حاشیه نشست امنیتی آسپن انجام شده همچنین مدعی شده است: «ایران طی ۴۰ سال گذشته برای انجام این کارها مصونیت داشته است.»

معاون وزیر خارجه بحرین ادعا کرد: «کشور من بحرین یکی از کشورهایی بوده که هدف مداخله مستمر ایران در امور کشورهای همسایه واقع شده است.»

وی اضافه کرد: «ما معتقدیم که ایران همسایه‌ای مهم در منطقه است اما ایران مسئولی که به مرزهای کشورهای همسایه احترام بگذارد، از ساخت توانمندی‌های هسته‌ای و موشکی خودداری کند و از تروریسم و افراط‌گرایی حمایت نکند.»

این مقام بحرینی در ادامه از آنچه به ادعای وی حمایت ایران از گروه انصارالله در یمن است نیز انتقاد کرد و مدعی شد ایران در حال حمایت از گروه‌های نیابتی در کشورهای همسایه است.

بحرین یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در ائتلافی به رهبری عربستان سعودی است که از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. از زمان آغاز این حملات ده‌ها هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی شده‎اند.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. بیش از ۷۵ درصد جمعیت یمن در حال حاضر نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، میلیون‌ها نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار