واکنش بی‌سابقه عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به گشت ارشاد

جماران نوشت : آیت الله مسعودی خمینی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،گفت: نرمی زبان یکی از ادله ای است که حتما باید باشد. نباید به آن دختر خانم با توهین بگویند، «چرا تو این طوری هستی؟!» من می گویم، «دخترم، شما گل ناز هستی، این طور که شما به خیابان می آیید ممکن است عده ای با نظر بد به شما نگاه کنند؛ شما باید خودت را حفظ کنی».

کد خبر: 26099

به گزارش زنهار، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه حجاب برای پایین آوردن شخصیت زن نیست، گفت: نرمی زبان یکی از ادله ای است که حتما باید باشد. نباید به آن دختر خانم با توهین بگویند، «چرا تو این طوری هستی؟!» من می گویم، «دخترم، شما گل ناز هستی، این طور که شما به خیابان می آیید ممکن است عده ای با نظر بد به شما نگاه کنند؛ شما باید خودت را حفظ کنی». با این زبان لیّن و آرام و زبان اسلام و قرآن نه زبان زور، به جان هم انداختن هم یکی از چیزهایی است که خارجی ها درست کرده اند و در همه چیز ما را به جان هم می اندازند.

مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی را در ادامه می خوانید:

با توجه به حاشیه هایی که این روزها در مسأله حجاب و گشت ارشاد پیش آمده، دیدگاه شما در خصوص اجباری یا اختیاری بودن حجاب چیست؟

درباره حجاب که الآن مورد بحث مردم هست، از روز اول که قرآن مجید بر پیامبر اسلام(ص) نازل شده آیاتی داریم دال بر اینکه انسان باید حجاب داشته باشد، ولی دلیل حجاب خودش یک مسأله است. حجاب شخصیت زن را پایین می آورد یا بالا می برد؟ یا حجاب برای این است که انسان باید با دیگران صحبت کند و باید حجاب داشته باشد. اینها چیزهای خیلی واضح در اسلام است که مدام سؤال می کنند.

حجاب برای زن شخصیت است نه اینکه نعوذبالله بخواهند شخصیت زن را کم کنند. معنای حجاب هم این نیست که شما تمام صورتتان را بپوشانید. گفته اند دست و صورت مستثنی است اما باید حجاب طوری باشد که موها و خصوصیات انسان را نگهداری کند. اما چیزی که باید خیلی زیاد درباره آن حرف زد این است که آیا احترام برای زن است یا نعوذبالله پایین آوردن زن است؟ عده ای در این فکر هستند که حجاب برای خرد کردن شخصیت زن است. این طور نیست؛ شخصیت زن آن وقتی است که با حجاب بین مردم رفت و آمد کند.

اگر زن حجاب نداشته باشد، مردمی که رد می شوند انواع و اقسام دارند؛ بعضی ها چشمشان پاک و بعضی ها ناپاک است، بعضی ها نیتشان خوب و بعضی ها بد است. برای اینکه این مسائل پیش نیاید و افرادی که از نظر چشم و گوش و دل و فکر ناپاک هستند، نتوانند نسبت به زنان عفیفه مردم نگاه ناپاکی داشته باشند. اینها برای شخصیت زن است نه برای اینکه شخصیت زن را پایین بیاوریم.

روایت عضو جامعه مدرسین از چگونگی تاثیر «نرمی زبان» در نهی از منکر بدحجاب ها

لذا خود مردم باید پیش قدم باشند که ما به زن و محرممان می گوییم وقتی می خواهید به خیابان و در معرض نامحرم بروید، با لباسی بروید که هرکس نگاه کرد بگوید احسنت، این لباس شخصیت زن است؛ نه با لباس هایی که من بعضی اوقات می بینم، واقعا ناراحت می شوم و می گویم خدایا کاری کن که اینها هم بفهمند این لباس مسائلی را پیش می آورد؛ جوانان و پیرمردها ناراحت می شوند که چرا باید زن ها این طور در بین مردم رفت و آمد کنند.

امیدوارم خانم ها کتاب های در مورد شخصیت زن را مطالعه کنند و حفظ شخصیت ان شاء الله یکی از مسائل اصلی زن ها است.

با توجه به اینکه حضرتعالی به منابع روایی و تاریخی اشراف دارید، در جایی از صدر اسلام یا حکومت امیرالمؤمنین(ع) داریم که اجباری برای حجاب شده باشد؟ به نظر شما محدوده الزام حجاب در جامعه چه قدر است؟

زمان امیرالمؤمنین علی(ع) و ائمه طاهرین دو حساب دارد. یک بخش کسانی بودند که اصلا به اسلام و قرآن ایمان نیاوردند، حساب آنها در زمان ائمه(ع) جدا است. عده ای اسلام، قرآن و خصوصیات اسلام را قبول کردند و اینها محجبه بودند و ائمه(ع) هم با اینها رفت و آمد داشتند. ما که مسلمان هستیم و قرآن را قبول کرده ایم، می دانیم که قرآن چه می گوید و پایبند به مسائل اسلامی و قرآنی هستیم، نباید خودمان را با صدر اسلام مقایسه کنیم. صدر اسلام یک عده اصلا به رسول الله(ص) ایمان نیاوردند.

ثانیا، کسی مثل رضاشاه قلدر آمد و اسلام را با اجبار از بین برد و حجاب را در میان مردم هیچ کرد. من یادم هست، هشت ساله بودم، به خانه آمدم و دیدم مادرم نشسته و گریه می کند. گفتم مادر، چرا گریه می کنی؟ گفت شما بچه هستی، من خودم می دانم. گفتم به من بگو چرا؟ گفت من خواستم از خانه بیرون بروم و یک نفر گفت خانم چادر و چهارقدت را بردار و من دویدم به خانه آمدم. اجبار کردند؛ برای اینکه می خواستند آمریکایی ها، انگلیسی ها و کسانی که بر ایران مسلط بودند، سوء استفاده کنند. حجاب از صدر اسلام بود ولی رضا شاه علیه ما علیه این طور آن را از بین برد.

به نظرم دشمن اینها را درست کرده که این کار انجام شود تا وضع اسلام و مردم ایران در هم شود. من فکر می کنم همین هم چیزهایی است که خارجی ها برای ما درست کرده اند که زن های باحجاب و بی حجاب را به جان هم می اندازند. چرا باید این طور باشد؟! زن های باحجاب هم باید با زبان ساده و سالم بگویند شما انسان هستید و انسان این طور است؛ نباید دعوا کنند.

به هر حال تبلیغ و ترویج حجاب چه طور باید باشد که اثر بگذارد؟

نرمی زبان یکی از ادله ای است که حتما باید باشد. نباید به آن دختر خانم با توهین بگویند، «چرا تو این طوری هستی؟!» من می گویم، «دخترم، شما گل ناز هستی، این طور که شما به خیابان می آیید ممکن است عده ای با نظر بد به شما نگاه کنند؛ شما باید خودت را حفظ کنی». با این زبان لیّن و آرام و زبان اسلام و قرآن نه زبان زور، به جان هم انداختن هم یکی از چیزهایی است که خارجی ها درست کرده اند و در همه چیز ما را به جان هم می اندازند.

نظر شما درباره نحوه برخورد گشت ارشاد با مردم چیست؟

این هم باید عده ای آموزش ببینند؛ آموزش ندیده این کار را می کنند. باید اول بفهمند که چه طوری و با چه زبان، دلیل و قاعده ای رفتار کنند. باید زبان را بشناسند و لیّن بودن زبان را درک کنند. خود این درس است؛ باید درسش را بخوانند و بعد از اینکه امتحان دادند برای ترویج اسلام بروند؛ نه هرکسی که آمد برای اسلام ترویج کند. من همه اینها را قبول ندارم؛ باید همه درس بخوانند و بفهمند که برخوردشان با افراد باید چه طور باشد.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار