کد خبر: 21994

افشاگری یک نماینده درباره متروپل

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: بخش اعظمی از فسادها و رشد فزاینده مشکلات کشور مانند ماجرای متروپل، ناشی از ناکارآمدی فرایندهای قانونگذاری، خلاءهای قانونی و به هم ریختگی قوانین و اجرای نادرست آن است.

به گزارش زنهار، جعفر قادری در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: از نمایندگان به ویژه اعضای هیأت رئیسه انتظار داریم در عمل به ویژگی‌های یک مجلس انقلابی، اولویت بندی طرح‌ها و لوایح، توجه به موضوعات کلیدی و عبور از موضوعات فرعی، مسئولیت پذیری، تعامل و همراهی با سایر قوا، دارا بودن نگاه بلندمدت، نیفتادن در دام امور احساسی، اجتناب از هوچی‌گری و پرخاشگری، ساده زیستی، مردمی بودن، امانت‌داری و فسادستیزی را سرلوحه کار خود قرار داده تا برای همیشه مشمول عنایت و محبت رهبری قرار گیرند.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به اهمیت حرکت به سمت اقتصاد محیط ‌پایه، گفت: اقتصاد ایران نفت‌پایه است. باید اقتصاد محیط پایه در کشور مورد توجه باشد. به این معنا که دریا، کوه، جنگل، کویر، دشت، معدن و سایر زمینه‌ها بر اساس آمایش سرزمین مد نظر باشد تا بتوان در شرایط کنونی، وضعیت نامناسب اقتصادی را بهبود بخشید.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم با بیان اینکه چرا ساحل دریاها محروم ترین نقاط کشور هستند، عنوان کرد: در ۴۰ سال اول نظام جمهوری اسلامی ایران، تمرکز بر اقتصاد خشکی پایه بوده و دریا مورد غفلت مسئولان واقع شد. تا جایی که به صراحت در متن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مورد تأکید رهبری قرار گرفت. اقتصاد دریاپایه و ظرفیت‌های آن بر اساس طرح مدیریت علمی مناطق ساحلی می‌تواند به توانمندسازی سواحل، دریانوری، رفع محرومیت، و توسعه مناطق کمک کند.

قادری افزود: اگر دولت زمینه کشاندن ظرفیت‌های استان‌ها در کنار دریا را فراهم کند، بخش عمده‌ای از مشکلات کشور حل خواهد شد. اگر به درستی توجه داشته باشیم، دریا یعنی حمل و نقل ارزان دریایی، دریا یعنی امکان تأمین آب و دریا یعنی تأمین بخشی از نیازهای معدنی و غذایی، پس چرا نباید از این امکان برای رشد اقتصادی کشور به خوبی استفاده کرد. کمک به محصولات کم آب بر، مطابق با زیست بوم ایران، نیاز به واردات بخش اعظم روغن خوراکی مصرفی، نهاده‌های دامی و برخی مصارف دیگر و تداوم آن، ضرورت سنجش امکانات و پتانسیل آب و برنامه ریزی برای کشت صحیح دانه‌های روغنی و سایر موارد مشابه را بیش از پیش مورد تأکید قرار داده است که جا دارد مورد توجه مسئولان باشد تا درصد بالایی از وابستگی به واردات در این زمینه، با حرکت به سمت کشت کم آب بر جبران شود.

وی در ادامه یکی از موارد مهم در تحقق رشد اقتصادی را استفاده از صرفه جویی های ناشی از مقیاس دانست و گفت: مشکلی که امروز در کشور وجود دارد این است که مقیاس تولید بسیار کوچک بوده و همینطور واحدهای متفرقه که در سطح کشور ایجاد شده و شرایط رقابتی را از تولیدکنندگان گرفته و نیاز است صرفه جویی های ناشی از مقیاس به صورت جدی مورد توجه دولت و وزارتخانه هایی که در امر برنامه ریزی دخالت دارند، قرار گیرد.

این عضو مجمع نمایندگان استان فارس گفت: کاهش هزینه‌های اداری دولت باید با روش‌هایی مانند کوچک‌سازی از طریق اقداماتی چون ادغام واحدها و تعطیلی برخی از بخش‌های اداری که خود ناشی از خود کار کردن، آنلاین بودن خدمات، ترکیب فرایندهای کاری و خدمات است و حذف سایر موارد مانند کاهش روزهای کاری کارکنان باید مورد توجه قرار گیرد که این امر منجر به چابک سازی تصمیم گیری دولت و افزایش کیفیت نیروی انسانی می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس در ادامه تأکید کرد: دولت باید سریعا نسبت به ادغام دستگاه‌های موازی ادغام کند تا از طریق کاهش هزینه‌ها، هم جلوی فساد اداری را گرفته و از بی تحرکی و فرافکنی و عدم تصمیم گیری در سازمان‌های دولتی جلوگیری کند. دولت باید سریعا نسبت به تمرکززدایی اقدام کند. اگر برای استان‌های همجوار تهران، تمرکزگرایی به عنوان یک مشکل نمود خارجی ندارد، برای استان‌های دورافتاده همچون فارس این مشکل کاملا محسوس، ملموس و قابل اعتنا بوده از این رو تمرکززدایی باید در برنامه‌های دولت قرار گیرد و اختیارات بیشتری به استان‌ها داده شود تا هزینه تصمیمات اداری کاهش یابد.

این عضو مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه بخش اعظمی از فسادها و رشد فزاینده مشکلات کشور مانند ماجرای متروپل، ناشی از ناکارآمدی فرایندهای قانونگذاری، خلاءهای قانونی و به هم ریختگی قوانین و اجرای نادرست آن است، گفت: در این مورد باید تلاش شود، مجلس بتواند خود را کارآمدتر کرده و فرایند قانونگذاری و رد و بدل طرح‌ها و لوایح میان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، اصلاح شود تا بتوانیم سریع‌تر مسائل و مشکلات جامعه را حل کنیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس در انتقادی از تعدد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: به جای اینکه نیروی متخصص تربیت کنیم، متأسفانه تعداد زیادی فارغ التحصیل را روی دست جامعه گذاشته‌ایم که باعث شده منابع و امکانات به درستی مورد استفاده قرار نگیرد از این رو طرح آمایش آموزش عالی باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. همچنین هزینه خدمات آموزشی و بهداشتی در کشور بالا بوده که لازم است در این زمینه از ظرفیت بخش‌های غیردولتی و استفاده بهینه از این منابع و همینطور مکان یابی واحدهای بهداشتی و درمانی در کشور به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن تأکید بر لزوم استفاده از انرژی‌های نو و پاک حمایتش از تصمیم سپاه در توقیف کشتی‌های یونانی اعلام کرد و گفت: همچنین از تلاش و فعالیت دولت برای تجارت با کشورهای دوست و سعی برای استفاده از ظرفیت‌ها و فعال سازی دیپلماسی اقتصادی برای حل مشکلات کشور تشکر می‌کنیم.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار