جزئیات پیشرفت نهضت ملی مسکن/ چند واحد مسکن دولتی در حال احداث است؟

در نهضت ملی مسکن باید برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال برنامه ریزی شود و آخرین آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد که در کل مناطق کشور، یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۹ واحد نهضت ملی مسکن در حال ساخت است.

جزئیات پیشرفت نهضت ملی مسکن/ چند واحد مسکن دولتی در حال احداث است؟
کد خبر: 62376

به گزارش زنهار به نقل از همشهری، تعهد دولت در برنامه‌ریزی برای تولید ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال، به نیمه‌راه رسیده و بنا بر اظهارات قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن، تعداد واحدهای در حال ساخت در قالب این نهضت در کل مناطق کشور، به یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۹ واحد رسیده است.

در قانون جهش تولید مسکن، دولت مکلف شده است تا در دوره ۴ ساله خود، برنامه‌ریزی لازم برای احداث ۴ یک‌میلیون واحد مسکونی را برای اقشار نیازمند به مسکن را فراهم کند و دولت سیزدهم نیز در همین راستا، برای عمل به وعده انتخاباتی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی، اجرای نهضت ملی مسکن را آغاز کرد.

در این نهضت بر اساس تمهیدات قانون جهش تولید مسکن، با استفاده از زمین دولتی و تسهیلات تکلیفی بانک‌ها، برنامه‌ریزی برای احداث مسکن به‌صورت پیمانکاری، خودمالکی، اعطای زمین، تکمیل مسکن مهر و احداث مسکن‌سازمانی در دستور کار قرار گرفته و آمارهایی که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده، مجموعه‌ای از اقدامات انجام شده در همه این موارد است.

4928952

برخلاف تصوری که با اجرای نهضت ملی مسکن در جامعه ایجاد شده است، دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن مسئولیتی در عملیات عمرانی احداث ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال ندارد و فقط وظیفه برنامه‌ریزی و رتق‌وفتق امور این حوزه بر عهده اوست؛ بر اساس تفکیک وظایفی که بین متولیان نهضت ملی مسکن انجام شده، از مجموع تکالیف مسکنی این نهضت، بخش مسکن روستایی بر عهده بنیاد مسکن است و بحث بازآفرینی شهری نیز با همکاری شهرداری‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی پیگیری خواهد شد.

همچنین مسکن خودمالکی با کمک اهرم‌هایی نظیر تسهیلات بانکی، زمین دولتی، تسهیل مجوزها و ... توسط مالکان زمین یا متقاضیان مسکن به انجام می‌شود و فقط در بخش احداث مسکن انبوه‌سازی در مناطق شهری و عمدتاً شهرهای جدید، مسئولیت دولت در ماجرا پررنگ‌تر است که در این مورد نیز ادارات راه و شهرسازی استان‌ها و شرکت عمران شهرهای جدید مسئولیت اجرایی برای تأمین زمین، تشکیل پرونده متقاضیان، معرفی متقاضی و پروژه به بانک و ... دارند و عموماً پروژه‌ها به‌صورت پیمانکاری توسط مجریان ذی‌صلاح اجرای می‌شود و دولت نقش مستقیمی در احداث مسکن نخواهد شد.

از دو سال پیش، تمام طرح‌های مسکن دولتی اعم از مسکن حمایتی، مهر و اقدام ملی در نهضت ملی مسکن ادغام شده و این نهضت در قالب طرح‌های مختلف از تولید مسکن پشتیبانی می‌کند.

هادی عباسی اصل معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: نهضت ملی مسکن به شکل انبوه‌سازی، واگذاری زمین با اجاره ۹۹ ساله، نوسازی بافت فرسوده، نوسازی مسکن روستایی، ساخت مسکن کارکنان نیروهای مسلح، پرداخت تسهیلات خودمالکی مسکن و تکمیل مسکن مهر در حال انجام است و تعداد واحدهای مشمول این نهضت به یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۹ واحد رسیده است.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار