قیمت شکر به طور عجیبی افزایش پیدا کرد

قیمت شکر در بازار ایران به ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای بسته بندی ۹۰۰ گرمی افزایش یافته و تأثیر مستقیمی در بازار شکر ایران داشته است. همچنین، قیمت شکر جهانی نیز با رشد ۱.۴۶ دلاری نسبت به میانگین ۶ ماهه افزایش یافته و اختلاف روز جاری با میانگین ۶ ماهه ۵.۶۲ درصد را نشان می‌دهد.

قیمت شکر به طور عجیبی افزایش پیدا کرد
کد خبر: 62233

به گزارش زنهار، قیمت شکر تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر قیمت شکر، عرضه و تقاضا است. در صورتی که تقاضا برای شکر افزایش یابد و عرضه ثابت بماند، قیمت شکر افزایش خواهد یافت. عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی، کشت و کار، نرخ ارز و سیاست‌های دولت نیز می‌توانند بر قیمت شکر تأثیرگذار باشند. به عنوان مثال، در صورتی که شرایط آب و هوایی برای کشت شکر مناسب نباشد و محصول کاهش یابد، قیمت شکر افزایش خواهد یافت. همچنین، نرخ ارز و سیاست‌های دولت نیز می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر قیمت شکر تأثیرگذار باشند.

در جهان میانگین شاخص در بازه ۶ ماهه ۲۶ دلار بوده است . اما اختلاف روز جاری با میانگین ۶ ماهه خبر  از رشد ۱.۴۶ دلاری می‌دهد. به تعبیر دیگر درصد اختلاف روز جاری با میانگین ۶ ماهه اخیر ۵.۶۲ درصد است.

موضوعی که در بازار شکر ایران نیز اثر مستقیم داشته است. البته در ماه های اخیر رشد قیمت شکر بیش از رشد قیمت جهانی بود. برهمین اساس حجم واردات به یکبار رشد قابل توجهی کرد. اما مدتی است رشد قیمت شکر متوقف شد و به نرخ مصوب نزدیک شده است.​

نرخ مصوب شکر بسته بندی شده ۹۰۰ گرمی که اردیبهشت ماه اعلام شد ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود. چندی پیش هم طبق گفته رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران تهران،  قیمت شکر برای بنکداران به صورت عمده کیلویی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان با هزینه ارزش افزوده تمام و با قیمت ۲۶ هزار تومان به سوپر مارکت‌ها و مغازه‌ها داده می‌شود. او افزود: در نهایت نیز با قیمت ۲۸ هزار تومان به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد.

سیاستی که به دنبال اجرای برنامه سهمیه بندی شکر قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار