سهم بریکس در رشد اقتصادی جهان چقدر است؟

سهم بریکس در تولید ناخالص داخلی جهانی از ژانویه ۲۰۲۴ به ۳۰ درصد می رسد.

سهم بریکس در رشد اقتصادی جهان چقدر است؟
کد خبر: 59195

به گزارش زنهار، بر اساس مقاله تحقیقاتی بانک دولتی هند، سهم بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) در تولید ناخالص داخلی جهانی از ژانویه ۲۰۲۴ با پیوستن آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مقایسه با ۲۶ درصد کنونی به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

روزنامه اکونومیک تایمز با استناد به یادداشت این بانک نوشت، سهم مجموع ۶ عضو جدید بریکس در تولید اقتصادی جهانی در حال حاضر چهار درصد است، در حالی که تولید ناخالص داخلی ملی در عربستان سعودی به چهار درصد، در هر یک از کشورهای آرژانتین، امارات و مصر به دو درصد و در ایران به یک درصد می‌رسد. تولید ناخالص داخلی اتیوپی تقریبا هیچ تاثیری بر رشد سهم بریکس در تولید ناخالص داخلی جهانی نخواهد داشت.

در این یادداشت آمده است که بیشترین تاثیر پیوستن ۶ کشور جدید به بریکس بر سهم تولید جهانی نفت خواهد بود که از ۱۸ درصد فعلی به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت و انتظار می‌رود تغییر بالقوه بازی برای سیستم پرداخت و تعیین قیمت باشد.  

به همین ترتیب، سهم بریکس در تجارت جهانی کالا از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد و تجارت خدمات جهانی از ۱۲ درصد به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت و سهم این گروه در ذخایر ارزی جهانی نیز به ۴۵ درصد صعود می‌کند.

علاوه بر این، اضافه شدن ۶ عضو جدید به گروه بریکس باعث می شود که این گروه در سال ۲۰۲۴ میزان ۴۶ درصد از جمعیت جهان را کنترل کند.

تصمیم در مورد پیوستن آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بریکس که در اجلاس سران این سازمان در ژوهانسبورگ اتخاذ شد، از اول ژانویه ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.

 

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار