خبر فوری درباره دستمزد کارگران در سال جدید

به پایان دیماه نزدیک شده‌ایم اما هنوز خبری از شروع مذاکرات مزدی ۱۴۰۲ نیست؛ با وجود تورم سنگین امسال، کارگران انتظار داشتند بسیار پیش از این، جلسات کمیته دستمزد آغاز به کار کند.

خبر فوری درباره دستمزد کارگران در سال جدید
کد خبر: 40278

به گزارش زنهار، به پایان دیماه نزدیک شده‌ایم اما هنوز خبری از شروع مذاکرات مزدی ۱۴۰۲ نیست؛ با وجود تورم سنگین امسال، کارگران انتظار داشتند بسیار پیش از این، جلسات کمیته دستمزد آغاز به کار کند.

آیت اسدی (نماینده کارگران در شورای‌عالی کار) در این رابطه می‌گوید: نشست بعدی شورای‌عالی کار قرار است در روزهای پایانی دیماه برگزار شود؛ معمولاً بین بیست و هشتم تا سی‌ام ماه، نشست برگزار می‌شود و چند روز قبل از آن، دعوتنامه به‌دست نمایندگان کارگری می‌رسد.

او در ارتباط با زمان آغاز مذاکرات مزدی ۱۴۰۲ می‌گوید: ما نمایندگان کارگری در نشست قبلی پیشنهاد دادیم نخستین موضوع جلسه‌ی بعدی شورای‌عالی کار، بحث دستمزد باشد که وزیر نیز با این درخواست موافقت کرد؛ انتظار داریم در نشست این ماه، با جدیت به بحث دستمزد ۱۴۰۲ ورود شود؛ بایستی کمیته دستمزد نیز شروع به کار کند.

اسدی در پاسخ به این سوال که آیا برای تشکیل کمیته دستمزد دیر نیست؛ می‌گوید: بایستی در روزهای باقیمانده تا پایان ماه، کمیته‌ی دستمزد ۱۴۰۲ با حضور نمایندگان سه طرف، آغاز به کار کند.

به گفته‌ی این نماینده کارگری، محاسبه‌ی سبد معیشت ۱۴۰۲ الزامی‌ست؛ بدون سبد معیشت، بحث‌های مزدی هیچ پایه و اساسی ندارد.

اسدی در پایان تاکید می‌کند: حتماً باید سبد معیشت خانوار در نشست‌های کمیته دستمزد نرخ‌گذاری شود و سپس به شورای‌عالی کار بیاید؛ ما نمایندگان کارگری، مبنای اصلی مذاکرات را بحث سبد معیشت و حداقل هزینه‌های زندگی می‌دانیم؛ بدون آن نمی‌توان در مورد افزایش دستمزد در این شرایط تورمی مذاکره کرد و به نتایج قابل قبول رسید./ فردای اقتصاد

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار