خبر خوش بانک مرکزی درباره پرداخت وام‌ها

سخنگوی بانک مرکزی توقف پرداخت وام ۱۸ درصدی از سوی بانک مرکزی را تکذیب کرد.

خبر خوش بانک مرکزی درباره پرداخت وام‌ها
کد خبر: 40203

به گزارش زنهار، سخنگوی بانک مرکزی توقف پرداخت وام ۱۸ درصدی از سوی بانک مرکزی را تکذیب کرد.

سخنگوی بانک مرکزی اعلام کرد: پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان در شبکه بانکی با ‎نرخ سود مصوب قانونی همچنان ادامه دارد.

امروز 19 دی 1401 برخی رسانه‌ها از توقف پرداخت وام 18 درصدی در بانک‌ها و آغاز پرداخت وام 25 درصدی خبر دادند.

مصطفی قمری وفا مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: در پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان در شبکه بانکی با ‎نرخ سود مصوب قانونی همچنان ادامه دارد و بانک‌ها نیز بر رعایت سود ‎تسهیلات بانکی متعهد هستند.

از ابتدای سال تاکنون به یک میلیون و 570 هزار متقاضی، وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن، مبلغ 139 هزار و 218 میلیارد تومان پرداخت شده است.

بانک‌های متخلف پلمب می‌شوند

شعب بانک‌های دولتی و خصوصی که خود را ملزم به رعایت قوانین جدید سود سپرده بانکی نکنند از سوی بانک مرکزی تنبیه شده و تعطیل می‌شوند.

بر اساس اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی پلمب شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود از امروز آغاز شده و در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

از امروز با دستور بانک مرکزی، شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی پلمب شدند.

بعد از افزایش غیرقانونی نرخ سود سپرده و تسهیلات در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی، بانک مرکزی به صورت جدی وارد عمل شد.

بانک مرکزی ابتدا در بخشنامه‌ای خطاب به بانک‌های عامل، این اقدام را غیرقانونی دانست و با تأکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی از اعمال اقدامات تنبیهی و انتظامی برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف خبر داد.

بعد از ابلاغ مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 23 درصدی، برخی بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند. بر اساس این گزارش در برخی شعب، نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی، هم اکنون تا 25 درصد هم افزایش یافته است.

گفتنی است نرخ سود تسهیلات بانکی نیز در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی افزایش یافته و به حدود 24، 25 درصد رسیده است! برخی از بانک‌های خصوصی هنگام پرداخت تسهیلات، نرخ سود را به مشتریان 24 درصد اعلام می‌کنند. این نرخ پیش از این 18 درصد بود./تجارت نیوز

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار