خبر وحشتناک از بورس تهران

تصورات مثبتی که از بورس وجود داشت، در معاملات روز گذشته همگی بر باد رفتند. فعلا نمی توان چشم انداز خوبی برای بازار سهام متصور بود.

کد خبر: 26111

به گزارش زنهار،  روز گذشته در بازار سهام معاملات به گونه ای رقم خورد که تمام آثار نکات مثبت روزهای گذشته از بین رفت. تا عصر شنبه تصور می شد که قدرت خریداران حقیقی در حال بیشتر شدن نسبت به قدرت فروشندگان حقیقی است که این نکته مهم می تواند منجر به تغییر روند معاملات شود.

اما با انجام معاملات روز یکشنبه مشخص شد که زیاد شدن قدرت حقیقی ها تنها مربوط به روزهایی بوده که بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع خود متوقف شده بودند.

طی 5 روز معاملاتی منتهی به شنبه همین هفته، در 3 روز معاملاتی شاخص قدرت خریداران حقیقی به بالای عدد 1 رسید که این نکته شک و تردیدها درباره احتمال بازگشت روند مثبت بورس را قوی می کرد. حتی در روزهای چهارشنبه گذشته و شنبه همین هفته که دو روز معاملاتی متوالی محسوب می شود، شاخص قدرت خریداران حقیقی بالای عدد یک بود و نشان می داد تحرکاتی توسط پول های نسبتا درشت بازار صورت گرفته است.

اما در معاملات روز یکشنبه مشخص شد که قوی شدن خریداران فقط به دلیل غیبت تعداد زیادی از نمادها بوده است. دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد 0.7 رسید که این رقم پایین ترین رکورد در سال 1401 محسوب می شود. این سقوط سنگین در شاخص قدرت خریداران حقیقی تنها نشان دهنده یک نکته است؛ عقب نشینی خریداران و پول های بزرگ.

اما نکته منفی معاملات روز گذشته تنها محدود به همین مسئله نمی شد، بلکه در بخش خروج پول حقیقی ها نیز دوباره شاهد افزایش بودیم که این می تواند به رکود موجود در بازار سهام دامن بزند.

در شرایطی که در روزهای چهارشنبه گذشته و شنبه این هفته پول کمی از بازار خارج شده بود، دیروز رقم خروج پول حقیقی ها به 360 میلیارد تومان رسید و شدت خروج پول از بازار افزایش یافت.

در کنار این موضوع، قرار گرفتن ارزش معاملات خرد در محدود 2500 میلیارد تومان نیز می تواند دلیل دیگری برای کم رمق ماندن معاملات بازار سهام باشد.

با این حساب برای معاملات امروز نمی توان رشد شاخص ها را متصور بود و احتمال افت شاخص ها بسیار بیشتر از احتمال رشد آن هاست.

البته بازگشایی برخی از نمادها ممکن است با استقبال خریداران مواجه شود که این تک سهم ها به دلیل گزارشات فصلی خوب خود مورد توجه بازار قرار می گیرند. ضمن اینکه بعید است استقبال از چنین سهم هایی طولانی مدت باشد و اگر هم صف خریدی داشته باشند، صفوف آن ها در کوتاه مدت عرضه می شود.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار