کد خبر: 17515

خبر بد برای چای خورها/ گرانی جدید در راه است

رحمت سمیعی، رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای با بیان اینکه باید افزایش نرخ برگ سبز درجه یک بیشتر از برگ سبز درجه دو باشد، افزود: با توجه به این افزایش نرخ ها، امسال چای سیاه ۵۰ درصد گران می‌شود.

به گزارش زنهار؛ رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال در خصوص زمان برداشت چای گفت: با توجه به سرد بودن هوا امسال برداشت چای با حدود یک هفته تاخیر آغاز می‌شود و به این ترتیب در شرق گیلان حدود ۵ روز دیگر و حدود یک هفته دیگر در غرب گیلان برداشت چای آغاز می‌شود.

 امسال نرخ برگ سبز درجه یک ۹هزار و ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم است و نرخ برگ سبز درجه ۲ نیز ۷هزار و ۱۰۰ تومان است.

رحمت سمیعی در خصوص وضعیت باغات چای نیز گفت: امسال خوشبختانه کشاورزان استقبال کردند باغات را تا حدود قابل توجهی آباد کردند. البته برخی باغات کودپاشی نشده اما در مجموع نسبت به سال گذشته کشاورزان اهتمام کافی برای آباد کردن باغات چای خود داشته‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما از میزان برداشت چای چقدر است، گفت: همانطور که می‌دانید تولید چای در ایران از ۱۴هزار تن تا ۳۱ هزار تن متغیر بوده است و شرایط موجود نشان می‌دهد که اگر امسال به مرز ۳۰ هزار تن برسیم رقم خوبی خواهد بود.

رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال در خصوص نرخ برگ سبز نیز گفت: امسال نرخ برگ سبز درجه یک ۹هزار و ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم است و نرخ برگ سبز درجه ۲ نیز ۷هزار و ۱۰۰ تومان است.

وی خاطر نشان کرد: با این تفاسیر نرخ برگ سبز درجه یک نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد افزایش یافته است و نرخ برگ سبز درجه دو نیز نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته است.

رحمت سمیعی با بیان اینکه ما با این قیمت‌گذاری چندان موافق نیستیم، افزود: ما معتقدیم که بایستی نرخ برگ درجه یک را ۴۸ درصد بالا می‌بردند و برگ درجه ۲ را ۳۷ درصد افزایش نرخ می‌دادند. چون در این صورت بود که در راستای کیفی سازی، چایکاران تشویق به چیدن برگ درجه یک و خوب می‌شدند. اما الان با این افزایش قیمتی اعلامی کشاورزی بیشتر ترغیب می‌شود که برگ درجه دو بچیند.

رحمت سمیعی اظهارکرد: از قیمت‌های اعلام شده ۲۵ درصد سهم دولت است و ۷۵ درصد را نیز ما کارخانجات به چای کاران پرداخت می‌کنیم.

وی در خصوص نحوه و زمان پرداختی‌ها نیز اظهارکرد: با توجه به اینکه چند هزار تن چای از سال گذشته در انبار برخی کارخانجات مانده چندان امیدوار نیستیم که کارخانجات بتوانند به موقع چای‌های خود را بفروشند و پول کشاورز را به موقع بدهند.

رحمت سمیعی در پایان گفت: با توجه به افزایش قیمت‌های برگ سبز طبیعتا نرخ چای خشک نیز امسال ۵۰ درصد بالا می‌رود.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار