شدیدترین کتک‌هایی که کارشناسان اورژانس از همراهان بیمار می‌خورند

همراهان بیمار در مواردی با استفاده از شوکر، چاقو، اجسام سخت، با دست خالی و ... به کارشناسان اورژانس صدمه می‌زنند. صدماتی که گاه طول می‌کشد تا خوب بشود، یا هیچ وقت خوب نمی‌شود و برای همیشه با آنها می‌ماند.

شدیدترین کتک‌هایی که کارشناسان اورژانس از همراهان بیمار می‌خورند
کد خبر: 62274

به گزارش زنهار، ماهانه حدود ۲۸۵ هزار تماس مردمی با اورژانس ۱۱۵ این استان گرفته می‌شود که برای حدود یک‌سوم آنها آمبولانس و دیگر خودروهای امدادی اعزام می‌شود. این در حالی است که اورژانس تهران با کمبود شدید پایگاه و خودروهای امدادی مانند آمبولانس و موتورلانس مواجه است و خودروهای موجود نیز فرسوده هستند و عمر بالایی دارند. مساله‌ای که می‌تواند در کیفیت کار این سازمان تاثیر بگذارد و هم مردم را به مشکل بیندازد و هم کارشناسان اورژانس را دچار فرسایش‌ جسمی و روانی کند.

کمبود تجهیزاتی مثل آمبولانس در بسیاری از موارد موجب تاخیر در رسیدن کارشناسان به صحنه حوادث می‌شود و همین مساله، ضرب و شتم کارشناسان اورژانس توسط همراهان بیمار را به دنبال دارد و آنها را با آسیب‌های جسمیِ متعددی مواجه می‌کند. آسیب‌هایی که گاه برای همیشه با آنها می‌ماند.

یکی از عجیب‌ترین درگیری‌های همراهان بیمار با ماموران اورژانس، موردی بود که تابستان پارسال در سعادت‌آباد تهران رخ داد؛ کارشناسان اورژانس برای رسیدگی به حال یک بیمار به منزل او اعزام شده بودند که همراه بیمار و کارشناسان با هم جدال لفظی پیدا می‌کنند و همراه بیمار، درِ خانه را به روی آنها قفل می‌کند و از سگ خود می‌خواهد که به آنان حمله کند! در این ماموریت، یکی از نیروهای اورژانس دچار سگ‌گزیدگی شد و برای تزریق واکسن هاری به بیمارستان انتقال یافت.

آسیب‌هایی که همراهان بیمار به ماموران اورژانس می‌زنند

اسماعیل فراهانی، معاون فنی و عملیات اورژانس استان تهران می‌گوید: تعداد پایگاه‌ها و تجهیزات اورژانس استان تهران با استانداردها فاصله دارد و همین کمبود باعث می‌شود که گاهی آمبولانس با تاخیر به بیمار برسد و همراهان بیمار عصبانی شوند و کارشناسان ما را کتک بزنند. کتک‌هایی که گاهی به آسیب‌دیدگی شدید کارشناسان منجر می‌شود.

فراهانی می‌گوید: شدیدترین حوادثی که به دست همراهان بیمار برای کارشناسان اورژانس اتفاق افتاده، استفاده از شوکر، ضربه زدن با چاقو و دیگر اجسام سخت بوده که منجر به شکستگی بینی، آسیب دیدن چشم، پاره شدن ابرو، آسیب دیدن کمر، آسیب به بازو و دیگر صدمات شده است. آسیب‌هایی که همکاران ما بعد از گذشت مدت‌ها همچنان درگیر آن هستند و بهبودی کامل پیدا نکرده‌اند.

معاون فنی و عملیات اورژانس استان تهران تاکید می‌کند: این خیلی غم‌انگیز و تلخ است که مامور اورژانسی که قصد داشته خدمات فوریت‌های پزشکی را رایگان و بی‌منت به مصدوم ارائه بدهد، به شدت از همراهان بیمار آسیب ببیند. البته اکثر مردم از خدمات اورژانس رضایت دارند و مردم قدردان نیروهای اورژانس هستند و وقتی رصد می‌کنیم، درصد رضایتمندی بالایی داریم. اما عده معدودی هم هستند که به دلیل ناآگاهی و دلایل دیگر با نیروهای اورژانس درگیر می‌شوند و شدیدترین آسیب‌ها را به آنها می‌رسانند.

این مسئول، یکی از دلایل مهم آسیب دیدن پرسنل اورژانس را ناآگاهی مردم از وظایف تخصصی اورژانس پیش‌بیمارستانی عنوان می‌کند و می‌گوید: خیلی از مردم با وظایف اورژنس آگاهی ندارند و خیلی وقت‌ها درخواست‌هایی دارند که به لحاظ قانونی جزو تکالیف اورژانس محسوب نمی‌شود و همین یکی از دلایل ضرب و شتم کارشناسان اورژانس می‌شود.

کارشناسان اورژانس و آسیب‌های روانی

این مقام مسئول در اورژانس تهران می‌گوید: غیر از صدمات جسمی که کارشناسان اورژانس تهران از همراهان بیماران می‌بینند، فشارها و آسیب‌های روحی و روانی هم برای آنها کم نیست. آنها حین انجام ماموریت صحنه فوت می‌بینند، صحنه‌های دلخراش تصادف را به چشم می‌بینند، ضرب و جرح می‌بینند. همین موارد، آسیب‌های روانی خاصی برای آنها به دنبال دارد.

به گفته معاون فنی و عملیات اورژانس استان تهران، هر نیروی عملیاتی اورژانس ماهانه ۲۴۰ ساعت کار می‌کند و مواجهه‌ی مستمر با این نوع حوادث می‌تواند آسیب‌های روانی متعددی برای این نیروها به دنبال داشته باشد.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار