جزییات ساخت خط جدید متروی تهران

معاون شهردار تهران از ساخت خط ۱۱ متروی تهران با چینی‌ها خبر داده است. خطی که از غرب تهران آغاز و به جنوب شهر می‌رسد. قرار است که یک میلیارد دلار در این خط سرمایه گذاری شود.

جزییات ساخت خط جدید متروی تهران
کد خبر: 62271

به گزارش زنهار، خط ۱۱ با توجه به برخورداری از ۵ ایستگاه تبادلی با سایر خطوط مترو (خطوط یک، ۳، ۸، ۶ و ۹)، به یکی از خط‌های مهم و پرمسافر این شبکه تبدیل خواهد شد. این خط محله‌های غربی و جنوب غربی و همچنین جنوبی پایتخت را پوشش می‌دهد و در مناطق ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ ایستگاه دارد و با اغلب خطوط ساخته شده و در دست احداث دارای ایستگاه‌های تبادلی است. این خط با هر ۳ خط حومه‌ای در جنوب تهران دارای ایستگاه تبادلی است و از این لحاظ می‌توان آن را یکی از اصلی‌ترین خطوط مترو در تبادل با شبکه حومه ای دانست. همچنین خط ۱۱ با اتصال به خط ۹ می‌تواند رینگ ثانویه شهر تهران را تشکیل دهد.

خط ۱۱ مترو غیر از تاثیرگذاری قابل توجه بر معادلات حمل‌ونقلی پهنه جنوب غرب پایتخت، با توجه به اینکه با نگاه TOD طراحی شده است، از جمله پروژه‌هایی است که برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جذابیت فراوانی دارد؛ در این خط امکان احداث ۳۰ مجتمع ایستگاهی به‌منظور کمک به هزینه‌های اجرای طرح در طول خط شناسایی شده است. همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های خط ۱۱ عبور و گذر آن از زیر محورهای شریانی مهم تهران است که از جمله می‌توان بزرگراه‌های شهیدرجایی، آزادگان، شهید کاظمی، آیت ا… سعیدی، شهید لشگری، شهید فهمیده، جاده تهران-ورامین، فتح و شهید چراغی اشاره کرد. محله‌های تهرانسر، خلیج و یافت‌آباد را به شبکه متروی تهران متصل می‌کند. استفاده شهروندان از ایستگاه‌های مترو در این خط و جایگزینی این وسیله حمل‌ونقلی پاک، ایمن و ارزان به‌جای وسایل نقلیه شخصی، ترافیک و حوادث رانندگی در این معابر پر تردد را کاهش می‌دهد.

همان طور که اشاره شد ویژگی‌های خط ۱۱ مترو باعث شده تا برای سرمایه گذاران دارای جذابیت باشد؛ درهمین رابطه شهردار تهران از آغاز عملیات اجرایی خط ۱۱ مترو در سال جاری خبر داد و با اشاره به مشارکت و سرمایه گذاری شرکت های چینی در این پروژه، گفت:« احداث خطوط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ را در دستور کار داریم. تا پایان سال خط ۱۰ در سه جبهه کاری ادامه پیدا می‌کند و خط ۹ نیز در نیمه دوم امسال آغاز می‌شود. برای خط ۱۱ نیز با شرکت‌های چینی و داخلی قرارداد بسته ایم و امسال عملیات عمرانی آن آغاز خواهد شد.»

همچنین لطف الله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران هم از قراردادی به ارزش یک میلیارد دلار با طرف چینی برای سرمایه گذاری در خط ۱۱ مترو تهران خبر داد و گفت:«برای توسعه خط ۱۱ نیز یک قرارداد سه‌جانبه با شرکای چینی و یک شرکت داخلی به ارزش ۱ میلیارد دلار بسته شد.»

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار