چه اتفاقی برای سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران رخ داده است؟

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت جدید سایت این شرکت و دسترسی به اطلاعات توضیحاتی داد.

چه اتفاقی برای سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران رخ داده است؟
کد خبر: 62173

به گزارش زنهار، چند روزی هست که در فضای مجازی، خبرهایی مبنی بر اینکه شهرداری تهران، دسترسی مردم به اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران رو بسته، می‌چرخد. راویان این خبر می‌گویند که دیگر امکان رصد روزهای آلوده و میزان آلاینده‌ها نیست. مدیرعامل این شرکت در گفت و گو با همشهری آنلاین توضیح داد که اطلاعات مربوط به آلودگی هوا و سطح شاخص آلودگی همچنان برای همگان در دسترس است و تنها بخش آرشیو سایت نیاز به ثبت نام دارد.

محمد مهدی میرزایی قمی گفت: وظیفه اصلی شرکت کنترل کیفیت هوا سنجش آلاینده‌های هوای تهران است که همچون گذشته به این کار ادامه می‌دهد. ۲۲ ایستگاه سنجش آلاینده در سطح شهر داریم که مجهز به آنالایزرهای مختلف هستند. با این آنالایزرها وضعیت گازها و ذرات معلق محاسبه می‌شود و بر اساس آن شاخص اصلی کیفیت هوا (AQI) محاسبه می‌شود. نتیجه محاسبات به صورت لحظه‌ای، ساعتی و ۲۴ ساعتی منتشر می‌شود و این اطلاعات از گذشته در دسترس عموم قرار داشته و اکنون هم قرار دارد. در این‌باره محدودیتی نداریم و از طریق سایت شرکت به نشانی https://air.tehran.ir در اختیار همه شهروندان است.

او افزود: نکته‌ای که وجود دارد درباره آرشیو سال‌های گذشته در خصوص اطلاعات و دیتاهای مربوط به غلظت آلاینده‌ها است. این اطلاعات مورد مراجعه عموم مردم نیست و مخاطب خاصی دارد مانند اینکه پژوهشگران از آن استفاده می‌کنند. ما برای این که بتوانیم از این طریق بازخورد دریافت کنیم و اطلاعات را به صورت گسترده‌تر و بهتر در اختیار جامعه هدف قرار دهیم گفتیم که باید یک ثبت نام ساده و رایگان انجام شود. به این شکل کاربر وارد سایت می‌شود و می‌تواند به همه اطلاعات مورد نیاز در هر بازه زمانی دسترسی پیدا کند. هدف این است که ارتباط بهتری با مخاطبان خود داشته باشیم. در تمام درگاه‌های اینترنتی ارائه خدمات عمومی این اتفاق می‌افتد و از مخاطب می‌خواهند که ثبت نام اولیه را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد: شرکت ما یک سامانه پیامکی دارد که در مواقع اضطرار و زمانی که شاخص به حد هشدار می‌رسد به مخاطبان خود پیام می‌دهد اما این بانک اطلاعاتی ما محدود است. با ثبت نام کاربران، می‌توانیم این جامعه مخاطب را افزایش دهیم. مثلا می‌توانیم ببینیم که چه کسانی علاقه‌مند به سنجش آلودگی هوا هستند چه از گروه پژوهشگران باشند و چه دیگر شهروندان. اگر در پروژه خاصی نیاز بود که از نظر محققان و افراد صاحب‌نظر استفاده کنیم از کسانی که در سایت ثبت‌نام کرده‌اند، بهره‌می‌بریم.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار