پاساژ شانزه لیزه تهران تعطیل می‌شود؟

شهردار منطقه ۱۱ تهران با انتقاد از عدم همکاری مالکان پاساژ «قائم» معروف به «شانزلیزه»، از صدور اخطار آخر برای آن خبر داد و گفت: این پاساژ جزو ساختمان‌های بسیار پرخطر و در عین حال پر تردد است.

 پاساژ شانزه لیزه تهران تعطیل می‌شود؟
کد خبر: 58315

به گزارش زنهار، سید محمد موسوی با بیان این مطلب افزود: طبق اعلام سازمان آتش نشانی و دستگاه‌های قضایی، پاساژ شانزلیزه در مرکز شهر محدوده خیابان ولیعصر و جمهوری واقع شده است و از حیث دستور العمل‌های ایمنی سازمان آتش نشانی و همچنین موارد مرتبط با ایمنی سازه، جزو ساختمان‌های بسیار پرخطر و در عین حال پر تردد است.

او افزود: بارها با مالکان، کسبه و ذی نفعان نشست گذاشتیم و اخطارهای متعدد ابلاغ شده ولی تاکنون اقدامی در راستای رفع خطر از سوی مالکان انجام نشده است، این ساختمان را از سال گذشته به صورت جدی مورد توجه قرار داده‌ایم. تاکنون ۳ ابلاغ رسمی به مالکان زده‌ایم و برای احتیاط و پیشگیری از بی اطلاعی به ۳۶۴ کسبه در پاساژ نیز اخطار کتبی دادیم ولی هیچ واکنشی از سوی مالکین و ذی نفعان ندیدیم.

موسوی گفت: مطابق قانون در قبال ساختمان ناایمن موظف هستیم و جان شهروندان اولویت ما است. متوسط روزانه هر ساعت بیش از ۴هزار نفر در پاساژ شانزلیزه تردد دارند که در طول ساعت کاری پاساژ بالغ بر روزانه ۵۰ هزار نفر جانشان در خطر است به نحوی که با کمترین آتش سوزی یا لرزه ساختمان با قدمت بیش از ۶۰ سال که ایمنی سازه ندارد، فرو میریزد.

شهر پذیرای فاجعه‌ای مانند متروپل نیست

او تصریح کرد: کشور و شهر پذیرای فاجعه ای مشابه متروپل نیست و ما نمی‌توانیم در قبال منفعت طلبی عده‌ای کم، جان مردم را به خطر بندازیم. در صورت بروز فاجعه موظف و پاسخگو باید باشیم؛ بنابراین بی‌تعارف مطابق قانون برای تخلیه و پلمب ساختمان اقدام می کنیم.

شهردار منطقه ۱۱ تهران با تأکید بر اینکه طبق اذعان کسبه و شهروندان، سنگ‌های نمای این ساختمان بارها در پیاده رو سقوط کرده، ادامه داد: کولرها در طبقات دوم و سوم بدون توجه به ایمنی در مسیر باز نصب شده که با اندک ضربه‌ای احتمال سقوط دارد. همراه با تیم مدیریت شهری سه بار از این ساختمان بازدید کردیم و واحد به واحد با همه کسبه صحبت کردیم و مستندات این موضوع نیز موجود است. همچنین سه جلسه با مالکین و یک نشست نیز در سازمان آتش نشانی برگزار شد تا اتمام حجت کنیم، شهرداری تا جایی که توانسته برای تعامل در راستای حمایت از تولید کننده و معاش و اقتصاد این ۳۶۴ واحد اقدامات لازم را انجام داده، اما متأسفانه مالکین هیچ همکاری نداشته اند.

ابلاغ اخطار مقام قضایی به مالکان

موسوی در پایان گفت: دو هفته پیش اخطار مقام قضایی از دادستانی برای مالکین ابلاغ شده تا به مدت یک هفته نسبت به ایمن سازی اقدام کنند؛ اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است و در نهایت مطابق وظیفه قانونی و فشار افکار عمومی و پیشگیری از هرگونه حادثه درخواست قطع انشعابات این ساختمان بسیار پرخطر را به مراجع قضایی صادر کردیم. اکنون منتظر اعلام نظر و دستور دادستانی هستیم تا برای ۳۶۴ واحد صنفی در این پاساژ ناایمن اقدام کنیم. همچنین طی روز های آتی به منظور اطلاع رسانی به شهروندان در محدوده این پاساژ اقدام به نصب بنرهای هشدار می کنیم تا در برابر بی توجهی مالکان، شهروندان برای حفظ جانشان در این ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن تردد نکنند.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار