قانون مهریه دوباره تغییر کرد؟

حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، از به‌ روزرسانی قانون مهریه در مجلس خبر داد و گفت: مردان دارا و ندارا در قانون جدید مهریه تفکیک می شوند.

قانون مهریه دوباره تغییر کرد؟
کد خبر: 30991

به گزارش زنهار؛ قانون مهریه برای بررسی در صف اولویت‌های مجلس قرار گرفته است. در بندهای این قوانین جدید مرد دارا از کسی که توانایی پرداخت مهریه ندارد تفکیک می‌شود.

بر اساس قانون مهریه که در صف بررسی مجلس قرار دارد دارایی مرد بیشتر زیر ذره‌بین می‌رود و اگر مرد استطاعت مالی داشته باشد و مهربه نپردازد به زندان می‌رود. در غیر این صورت از رفتن به زندان معاف است.

سرنوشت اصلاح قانون مهریه در کشور

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سرنوشت اصلاح قانون مهریه در کشور بیان کرد: این طرح هم اکنون جهت بررسی در نوبت صحن علنی مجلس قرار دارد.

حسن نوروزی تاکید کرد: طرح اصلاح قانون مهریه یکی از مسائل بسیار مهم کشور تلقی می‌شود. این طرح می‌تواند ۳۴هزار زندانی را از زندان نجات دهد.

نوروزی تصریح کرد: در این طرح مسئله‌ای مطرح شده است که به‌طور مثال اگر خانمی مهریه خود را گرفت، اما همسرش ۱۰ الی ۱۵ او را طلاق نمی‌دهد، خانم بتواند طلاق بگیرد.

بررسی قانون مهریه در اولویت مجلس

وی بیان کرد: همچنین در این طرح آورده‌ایم که اگر دختر و پسری ۹ ماه زیر یک سقف نبودند، بتوانند طلاق بگیرند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: ۵۰ امضا برای در اولویت قرار گرفتن این طرح در مجلس جمع‌آوری شده و به زودی در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

حسن نوروزی تصریح کرد: در جریان این طرح تاکید کردیم که اگر فردی مهریه همسرش را دارد و نمی‌دهد، باید زندانی شود. فردی هم که استطاعت پرداخت مهریه را ندارد، باید کار کند و بدهی همسرش را پرداخت کند.

تفکیک دارا و ندارا در قانون جدید مهریه

نوروزی تاکید کرد: پیش از این ما در این زمینه قوانین لازم را نداشتیم. زندانی مهریه از داخل زندان اثبات می‌کرد که معسر (تنگ دست) است. در حال حاضر ما گفته‌ایم که زن اثبات کند که همسرش دارد و مهریه‌اش را نمی‌دهد، اگر فرد نداشت و زن آن فرد قبول داشت چرا باید آن فرد را زندانی کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین گفته‌ایم که اگر مرد پیش از طلاق اموال خود را به نام دیگری بزند و ادعا کند که استطاعت مالی ندارد، مورد جریمه قرار گیرد. ما گفته‌ایم که اگر فرد قبل و بعد از طلاق اموالی را به نام کسی کرده باشد و این موضوع برای دادگاه روشن شود، آن فرد مورد جریمه قرار گیرد.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار