سیل رستوران‌های جاده چالوس را نابود کرد/ تصاویر

در پی جاری شدن سیل در جاده چالوس دو رستوران که در مسیر رودخانه ساخته شده بودند به کلی تخریب شدند.

کد خبر: 27121

اجرای دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر آزادسازی بستر رودخانه ها موجب کاهش خسارت سیل در البرز شد.

به گزارش زنهار، فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به اینکه استان البرز با وجود رودخانه‌های متعدد و همچنین در معرض بارش های شدید، جزو استان‌های دارای کمترین آسیب بوده است گفت: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان که به عنوان یک اقدام جهادی با آزادسازی رودخانه کرج با دستور رئیس قوه قضاییه از ۲۷ دی ماه سال گذشته در استان البرز آغاز شد یکی از علل مهم کاهش آسیب‌ها و خسارات سیل و بارش های شدید بوده است.

15389233

او افزود: رئیس قوه قضاییه در این دستور که در جلسه شورای عالی قوه قضائیه و نیز نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال مطرح شد، مدیریت منابع آبی و زمین و اصلاح بهره‌برداری از این منابع را از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیت دانسته بود که بی‌توجهی و غفلت از آن‌ها موجبات بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به آزادسازی ۸۵هزار و ۵۰۶ متر مربع از بستر رودخانه‌های استان پس از دستور رئیس قوه قضاییه و تخریب بناهایی که در این محدوده قرار داشتند، متذکر شد: فقط در رودخانه کرج در مورد دستگاه های حاکمیتی و دولتی که ۲۳ بنا داشتند تاکنون ۲۱ ساختمان به طور کامل رفع تصرف شد.

فاضلی هریکندی گفت: در فاز دوم اجرای این طرح که اختصاص به اشخاص حقیقی و رستوران‌داران دارد برای مالکانی که داوطلبانه اقدام نکرده‌اند چندین مرتبه اخطار صادر شده است.

او به تخریب کامل دو رستوران در بستر رودخانه کرج در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: این رستوران ها به جهت اینکه در بستر رودخانه کرج احداث شده بودند در طرح آزادسازی و تخریب قرار داشتند و علی رغم صدور دو اخطار برای رفع تصرف، مالکان این رستوران ها اقدام به آزادسازی داوطلبانه نکرده بودند ولی با سیل اخیر به صورت کامل تخریب شدند که نشان می دهد قطعا اگر آزادسازی‌ها انجام نمی‌شد این سیل که بر اساس برآوردها حجم بارش ها بسیار زیاد بوده می توانست خسارات جبران ناپذیر انسانی در پی داشته باشد.

 رئیس کل دادگستری البرز میزان آزادسازی حریم و بستر رودخانه های استان از ابتدای سال قبل تاکنون را ۱۶۹ هزار و ۱۴۰ مترمربع دانست و گفت: با آزادسازی کامل رودخانه کرج، یکی از مطالبات تاریخی مردم استان در خصوص بهره مندی از مواهب این رودخانه و همچنین کنترل آب های روان در این منطقه محقق شود.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار