سیل 20 هزار تن برنج را در زاهدان برد!

مدیرکل گمرک زاهدان با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفت: با پیش‌بینی انجام‌شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است.

کد خبر: 26400

به گزارش زنهار، محمدعلی خاشی ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان و مدیرکل گمرک زاهدان با اشاره به بارندگی اخیر در استان و مطرح شدن برخی ابهامات در خصوص خسارت به محموله‌های موجود در انبار عمومی این گمرک، گفت: از دی ماه پارسال بخشنامه‌ای به گمرکات و مناطق آزاد ابلاغ شد که بر این اساس معافیت مالیات ارزش افزوده واردات از طریق مناطق آزاد لغو شد، پیش از این برنج‌های وارداتی از طریق میرجاوه به منطقه آزاد چابهار ترانزیت و از طریق گمرک مذکور با استفاده از معافیت مورد اشاره ترخیص می‌شد.

وی افزود: بعد از بخشنامه مذکور صاحبان کالا ترجیح دادند برنج‌های وارداتی به زاهدان‌ منتقل و از طریق این گمرک ترخیص شود، به این ترتیب با توجه به لغو معافیت مالیاتی، انبارهای مسقف موجود در محوطه گمرک زاهدان به‌دلیل ورود بیش از ظرفیت، در مدت کوتاهی کاملاً پر شد.

گفتنی است؛ در گمرک زاهدان 14 هزار مترمربع انبار مسقف موجود است که 20 هزار تن انواع کالا قابل نگهداری در این انبارهاست.

این مقام مسئول در گمرک همچنین گفت: بر این اساس مکاتبات لازم با قید فوریت با وزارت صمت، استانداری و... صورت گرفت و هشدارهای مربوطه ارائه شد تا از ثبت سفارش برنج به‌مقصد گمرک زاهدان ممانعت به‌عمل آید.

وی اضافه کرد: با وجود این، سرعت ترخیص و تشریفات بالا رفت، تازمانی که کامیون خالی وجود داشته باشد تشریفات مربوط به ترخیص کالا انجام می‌شود، با وجود این، تلاش‌های تمام‌وقت همکاران، حجم ورودی کالا علی‌الخصوص محموله‌های برنج بیشتر از کالاهای خروجی از این گمرک است، برای مثال در یک روز 1500 تن کالاهای مختلف که مهمترین آن برنج است وارد‌ گمرک زاهدان می‌شود اما با وجود تمام تمهیدات به‌دلیل نبود کامیون و... حدود 900 تن برنج ترخیص می‌شود.

خاشی گفت: در بحث بارندگی اخیر، هشدارهای لازم به صاحبان کالا داده شد، بر همین اساس پیش از شروع بارندگی بسیاری از محموله‌های موجود در فضای باز توسط صاحبان کالا پوشیده شد.

خاشی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که با پیش‌بینی انجام‌شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است.

ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان تأکید کرد: مسئولیت انبارداری و حفاظت از محموله‌های وارداتی از 3 سال قبل در اختیار شرکت‌های انبارهای عمومی وابسته به صندوق بازنشستگی و وزارت رفاه قرار گرفته است.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار