کد خبر: 22922

خبر ترستاک از شناسایی موارد مشکوک به وبا در غرب کشور

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با توجه شیوع بیماری وبا در کشور عراق، مرز‌های ورودی این کشور به ایران اقدامات لازم برای پیشگیری از ورود این بیماری به کشور در حال انجام است.

به گزارش زنهار، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان از واکنش و پیگیری سریع دانشگاه علوم پزشکی در پی نشر خبر مشاهده مورد مشکوک وبا در مریوان خبر داد.

ایسنا گزارش داد، فرزام بیدارپور، در جلسه هم‌افزایی و هماهنگی بین‌بخشی جهت اقدامات کنترلی و پیشگیری از بیماری وبا با اشاره به ابعاد مختلف بیماری «وبای التور» و با تشریح و توضیحاتی درباره خطرات آن، مسئولین شهرستان مریوان را نسبت به حساسیت موضوع آگاه کرده و از آنان خواست تا همکاری لازم را با شبکه و مرکز بهداشت این شهرستان جهت جلوگیری از شیوع بیماری وبا داشته باشند.

بیدارپور با اشاره به نقش ویژه مرز باشماق و اثرات آن از طریق ترانزیت و ورود و خروج مسافرین، افزود: کنترل بیماری در این مرز با غربالگری به‌موقع، سرعت عمل و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افراد مبتلا بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی در ادامه بر اطلاع‌رسانی اقدامات آموزشی از قبیل آموزش فردی و عمومی، جوشاندن آب و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات از طریق تهیه و توزیع پمفلت و بروشور تاکید کرد و افزود: مهمترین اصل در مراقبت این بیماری، تامین آب آشامیدنی سالم، تهیه و توزیع مواد غذایی سالم و رعایت موازین بهداشتی در بحث فاضلاب‌های خانگی است.

مرزهای ایران تحت کنترل است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اظهار امیدواری کرد: با هوشیاری، اقدام سریع و به موقع بتوانیم اقدامات کنترل‌کننده در این خصوص را به نحو احسن انجام دهیم.

فرزام بیدارپور عنوان کرد: با حضور در مرز بین‌المللی باشماق شهرستان مریوان به صورت میدانی وضعیت موجود از نزدیک بررسی شده است.

بیدارپور با بیان اینکه، غربالگری صحیح مسافران در نقطه صفر مرزی تاثیر بسیار مهمی در کنترل بیماری‌ها دارد، اعلام کرد: بررسی مبادی ورودی و خروجی مسافران،

محل ترانزیت و حمل و نقل کامیون‌ها، راهکارهای مناسب به منظور اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی و ارتقاء ارائه خدمات ارائه شده است.

منصور فیضی، مدیر شبکه بهداشت و درمان مریوان نیز در ادامه، با اشاره به شیوع گسترده این بیماری در کشور همسایه، عراق، گزارشی از شاخص‌ها و وضعیت موجود و اقدامات صورت گرفته در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری وبا را بیان کرد.

در پایان اسماعیل احمدی، فرماندار شهرستان مریوان، ضمن قدردانی از تلاش‌های شبانه روزی همه ارگان‌های دست اندرکار، با تاکید بر اجرای مصوبات جلسه، خواستار توجه بیشتر ادارات و دستگاه‌های ذیربط به تهیه و توزیع آب و مواد غذایی سالم در سطح شهرستان مریوان شد.

لازم به ذکر است، گفتنی است تهیه نمونه آزمایشگاهی از چهار مورد مشکوک و ارسال آن به آزمایشگاه مرجع کشوری انجام شده است که به محض حصول نتیجه آزمایشات مراتب جهت آگاهی عموم اطلاع‌رسانی خواهد گردید.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار