کد خبر: 18893

آیا بعد از طلاق، پدر باید به دختر هم نفقه دهد؟

یکی از سوالاتی که برای دختران که بواسطه طلاق به خانه پدرشان برگشته‌اند ایجاد می‌شود آن است که در این شرایط پرداخت نفقه آن‌ها با پدرشان است یا خیر؟

به گزارش زنهار؛ با توجه به قانون مدنی، پرداخت نفقه اولاد بر عهده پدر است. عرفا پدر تا زمانی مکلف به پرداخت نفقه فرزندان است که پسر ۱۸ ساله شود و در خانه پدر خود تحصیل کند و دختر ازدواج نکرده باشد. درصورتی‌که پدر به فرزند یا فرزندانش در این مدت‌هایی که ذکر شد، نفقه‌ای پرداخت نکند، فرزندان می‌توانند از پدرشان شکایت کنند. 

آیا بعد از طلاق، پدر باید به دختر نفقه بدهد؟

همان‌طور که گفته شد، بر اساس قانون مدنی، پرداخت نفقه فرزندان بر عهده پدر خانواده است. پس از فوت پدر یا عدم توانایی وی برای پرداخت نفقه، این وظیفه بر عهده اجداد پدری است. حال اگر پدر و جد پدری در قید حیات نباشند یا قدرت مالی برای پرداخت نفقه نداشته باشند، نفقه بر عهده مادر است.

حال با توجه به این ماده قانونی که پرداخت نفقه فرزندان چه دختر و چه پسر را بر عهده پدر گذاشته است این سوال مطرح می‌شود که اگر دختری ازدواج کند و بعد از گذشت مدتی از شوهرش طلاق بگیرد پرداخت نفقه او مانند گذشته بر عهده پدر خواهد بود یا خیر؟

نفقه دختر

برای جواب به این سوال باید گفت پدر صرفا تا قبل از این که دخترش ازدواج کند ملزم به پرداخت نفقه فرزند خود است. درصورتی‌که پدر قبل از این که دخترش ازدواج کند از پرداخت نفقه او در صورت توانایی مالی خودداری کند، دختر می‌تواند از پدرش شکایت کند و او را ملزم به پرداخت نفقه کند.

با خواندن صیغه نکاح دائم دختر، پدر او دیگر الزامی به پرداخت نفقه‌اش نخواهد داشت. حتی زمانی‌که دختر با خواندن صیغه طلاق دوباره مجرد شود و شوهری نداشته باشد که نفقه‌اش را پرداخت کند. دختری که بنا به دلایلی از شوهر خود طلاق گرفته است نمی‌تواند از پدر خود حتی در صورت داشتن توانایی مالی، بابت پرداخت نکردن نفقه به خود شکایت کند و او را اجبار به پرداخت نفقه کند.

وبگردی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار